Standard - Yorkshire terrier - Chovatelská stanice HEKABA

Přejít na obsah
Standard plemene  
YORKSHIRE  TERRIER

ZEMĚ PŮVODU:
Velká Británie

KLASIFIKACE F.C.I.:
Skupina 3 - Teriéři.
Sekce 4 - Společenští teriéři.
Bez pracovní  zkoušky.

KRÁTKÝ VÝTAH Z HISTORIE:
Yorkšírský teriér pochází ze stejné oblasti jako  Airedale teriér a byl poprvé spatřen kolem roku 1850. Předkem je starý teriér s  pálením (Black and tan Terrier) společně s dalšími plemeny jako je Maltézský  psík a Skye teriér. Současné jméno plemene bylo přijato v roce 1870. Yorkšírský  teriér může být společníkem v domě, a nebo hubitelem hlodavců v zahradě díky  vrozeným instinktům teriéra.

CELKOVÝ VZHLED:  
Teriér s dlouhou srstí, jenž srst splývá naprosto rovně a stejnoměrně po  obou stranách a je rozdělena pěšinkou od nosu až po špičku ocasu. Je velmi  kompaktní a uhlazený, velmi vzpřímeného držení, budí dojem  důležitosti.

DŮLEŽITÉ  PROPORCE:
Celkový obrys těla budí dojem  statného těla vyvážených proporcí.

CHOVÁNÍ A TEMPERAMENT:
Ostražitý, živý a inteligentní společenský teriér. Má  vyrovnanou povahu.

HLAVA  

MOZKOVÁ PARTIE:

Mozkovna:  Spíše malá a plochá, ne příliš zdůrazněná ani  kulatá.

OBLIČEJOVÁ  PARTIE:

Nosní houba:  Černá.

Tlama: Není příliš dlouhá.

Čelisti / zuby:  Dokonalý, pravidelný a úplný nůžkový skus, tj. horní zuby těsně překrývají zuby  spodní a jsou kolmo vsazené do čelistí. Zuby jsou dobře rozmístěné, čelisti jsou  stejně dlouhé.

Oči: Střední, tmavé, zářivé; vyjadřují živou inteligenci,  posazené tak, že hledí přímo vpřed. Nevystupují. Okraje očních víček jsou  tmavé.

Uši: Malé, tvaru písmene V, nesené vztyčené, ne příliš daleko  od sebe nasazené, pokryté krátkou srstí; jejich zbarvení je stejnoměrné,  intenzivně tříslové.

KRK:
Dobré  délky.

TRUP:
Kompaktní.

Hřbet:  Rovný.

Bedra: Pevná.

Žebra: středně  klenutá.

OCAS:
Dříve obvykle kupírován.

Kupírovaný: Střední  délky, s bohatou srstí, tmavší modré barvy než zbytek těla, zvláště na jeho  konci. Nesen je poněkud výše než hřbetní linie.

Nekupírovaný: Bohatě  osrstěný, tmavší modré barvy než zbytek těla, zvláště na konci. Je nesen trochu  výše, než je hřbetní linie. Co nejrovnější. Jeho délka musí harmonicky ladit s  celkem.

KONČETINY:

HRUDNÍ  KONČETINY:

Celkový vzhled: běhy  jsou rovné, bohatě osrstěné srstí zlatě tříslové barvy, která je o pár odstínů  světlejší na konci než u kořínků; tříslová barva nepřesahuje na hrudních  končetinách nad lokty.

Lopatky: Správně  šikmo uložené.

Předloktí:  rovné

Přední tlapky: kulaté, s černými drápy

PÁNEVNÍ KONČETINY:  

Celkový vzhled: Běhy při pohledu zezadu jsou téměř rovné, s mírně  zaúhleným kolenem. Jsou bohatě osrstěné srstí zlatě tříslové barvy, která je  poněkud světlejší na konci, než u kořínků; tříslová barva nepřesahuje na  pánevních končetinách nad kolena.

Koleno: mírně  zaúhlené

Zadní tlapky: Kulaté. Drápy jsou černé.

CHODY / POHYB:
Pohyb prostorný s vydatným posunem. Oba páry končetin se  pohybují přímo dopředu v ose těla. Hřbetní linie zůstává v pohybu  rovná.

OSRSTĚNÍ

SRST:
Na trupu  středně dlouhá, dokonale rovná (není zvlněná), lesklá; jemné hedvábné textury,  nepůsobí dojmem vlny. Nikdy nesmí bránit v pohybu. Srst na hlavě je dlouhá,  intenzivního zlatě tříslového odstínu, zbarvení je nejvýraznější po stranách  hlavy, v místě nasazení uší a na čenichu, kde musí být velmi dlouhá. Tříslové  zbarvení hlavy nesmí dosahovat na krk. V tříslově zbarvených plochách nesmí být  v žádném případě přimíchány tmavé či černé chlupy.

BARVA:
Tmavě  ocelově modrá (ne stříbřitě modrá), dosahující od týlního hrbolu ke kořeni  ocasu, nikdy není smíchaná se žlutými, bronzovými ani tmavými chlupy. Srst na  hrudi je intenzivně tříslová. Veškerá tříslová srst je tmavší u kořínků než  uprostřed a nejsvětlejší je na konci.

HMOTNOST:  
Hmotnost do 3,2 kg

VADY:
Každá  odchylka od výše uvedeného textu se musí posuzovat jako vada, která musí být  penalizována v závislosti na její závažnosti a jejímu vlivu na celkový zdravotní  stav a pohodu psa

VYŘAZUJÍCÍ  VADY:
  • Agresivní nebo bázliví  jedinci
  • Každý pes jasně vykazující  tělesné nebo povahové abnormality musí být diskvalifikován.

Pozn.: Psi (samci)  musí mít dvě zjevně normálně vyvinutá varlata, plně sestouplá v  šourku.
(c) hekaba.eu
Návrat na obsah